Tento blog vznikl v rámci oboru Politická a kulturní geografie na Ostravské univerzitě v Ostravě

Japonsko chce zvýšit rozpočet na "výzkum velryb"

9. října 2011 v 23:38 | Bulawa David, Dračková Jana
Japonské úřady v pátek 6. října oznámily, že plánují navýšit roční rozpočet na "výzkum velryb" o téměř 50%. Zvýšení by mělo platit pro rok 2012. Padly tak veškeré naděje ochránců zvířat a členských států Mezinárodní velrybářské komise, kteří čekali na budoucí plány lovu velryb Japonska, které se několik skrývá za vědecké účely a výzkum. To okamžitě rozpoutalo světovou vlnu odporu, hlavně z řad aktivistů za práva zvířat, kteří japonskou vládu ostře odsoudili.


Zejména aktivistům by se totiž mohlo přitížit. Loni muselo Japonsko kvůli výpadům ochránců zkrátit sezónu lovu. Zřejmě proto japonské ministerstvo rybolovu požádalo o navýšení rozpočtu z důvodu vylepšení ochrany velrybářských flotil proti vnějším útokům. Loni vydalo Japonsko na lov velryb 715 milionů jenů (asi 175 milionů korun), pro rok 2012 si ministerstvo zažádalo o 1,1 miliardy jenů. Ministr rybolovu Michihiko Kano navíc týden před oznámením potvrdil, že v listopadu poprvé v historii bude velrybářskou flotilu doprovázet ochranná loď. Přestože se Japonsko zavázalo, že nastávající sezónu má v plánu vylovit 1000 kusů zvířat, které nejsou na seznamu ohrožených druhů, světové lídry neuklidnilo.

Ve středu 5. října se pustil do kritiky japonských úřadů Nový Zéland. Ostrovní stát odsoudil rozhodnutí Japonska pokračovat v lovu na konci tohoto roku v mořích kolem Antarktidy, kde se kytovci shromažďují za potravou. Wellington tento akt označil za "neuctivý" a vyjádřil znepokojení nad zlepšením ochrany velrybářských flotil. Ministr zahraničí Nového Zélandu Murray McCully vydal prohlášení, kde upozorňuje obě strany konfliktu, aby se vyhýbali životu nebezpečným aktivitám. Reagoval tak na nedávné chování ochránců z plavidla Sea Sheperd, kteří se nerozpakovali obsadit velrybářské lodě.

Kytovci, zejména určité druhy plejtváků a velryb, patří mezi nejohroženější zvířata planety. Staletí intenzivního lovu velryb zdecimovaly populace těchto mořských savců a někteří, jako největší živočich na světě plejtvák obrovský, jsou na pokraji vyhubení. V roce 1946 vznikla Mezinárodní velrybářská komise (IWC), kde se členské státy zavázaly k regulaci lovu velryb. V roce 1986 se komerční lov zakázal úplně. V současnosti se lovu velryb věnují kromě Japonska i Island a Norsko (přestože jsou členy IWC), nepočítáme-li malé skupinky lovců v Kanadě, Grónsku apod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vincenc  Kopeček Vincenc Kopeček | E-mail | 10. října 2011 v 17:45 | Reagovat

Článek je v pořádku, takto by to nějak mělo vypadat. Pouze u zdrojů chybí URL adresy, musel jsem je dohledávat googlem. Opravte to. Máte také pěknou grafiku, co však chybí, jsou informace o tom že blog je součástí našeho předmětu - někam to doplňte do profilu.

2 Kryštof Kupčák Kryštof Kupčák | E-mail | 14. října 2011 v 21:28 | Reagovat

Zdravím,
rád bych reagoval na váš článek. V prvé řadě bych vás chtěl upozornit na špatný nadpis. Věta:

~Japonsko chce v roce 2012 zvýšit "zkoumání velryb"~

mi příliš nesedí. Možná vám jen vypadlo slovní spojení "rozpočet na", ale chtělo by to upravit.

Nyní již přímo k obsahu článku. Problematika je to velmi zajímavá. Japonský rybolov je nepochybně nedílnou a velmi důležitou součástí ekonomiky země. Na druhou stranu je zcela nepřípustné, aby člověk záměrně hubil a vyvražďoval ohrožené druhy zvířat, ať již jsou jeho pohnutky jakékoliv. Zároveň narůstající konflikt mezi velrybáři a aktivisty začíná připomínat malou námořní válku. Kam až daný spor může dojít se můžeme jen domýšlet. Rozhodně by se to mělo začít řešit.

Děkuji a těším se na další zajímavé články.

S pozdravem

Kryštof Kupčák

3 Bulawa David, jpn-reporter Bulawa David, jpn-reporter | 14. října 2011 v 22:11 | Reagovat

Pro pana Ph.D. Vincence Kopečka: Chyby a výtky byly opraveny.

4 Nguyen Anh Khoa Nguyen Anh Khoa | 15. října 2011 v 0:31 | Reagovat

Zdravím.

Velmi zajímavý článek o problematice, která se řeší již řadu let. Vetšinou jsem proti tomu co provádí aktivisté a s jejich činy spíše nesouhlasím, ale v tomhle případě jim z určité části "fandím". Ale vypadá to, že jednání aktivistů má opačný efekt, než by chtěli. Přestože je Japonsko členem IWC a má povolené lovení velryb pouze pro výzkumné účely, pořád tam prý lze najít velrybí maso a to nejen v restauracích, ale i v různých konzervách pro domácí mazlíčky (zdroj si již nepamatuji, ale četl jsem to nedávno na internetu). Velrybí maso bylo již po staletí důležitou součástí japonské gastronomie a asi se nejspíš toho jen tak nevzdají. Jak již zmiňoval Kryštof Kupčák, můžeme jen domýšlet kam až daný spor může dojít, ale doufám že to povede k značnému omezení velrybaření nebo k zakázaní. Jinak se mi článek velmi líbil a doufám, že budete pokračovat v postování článků.

S pozdravem
Nguyen Anh Khoa

5 Bulawa David, jpn-reporter Bulawa David, jpn-reporter | 17. října 2011 v 21:50 | Reagovat

Pro pana Kupčáka: Děkujeme za upozornění, chybu jsme odstranili. K vašemu názoru, lov velryb je v Japonsku hluboce zakořeněn, první zmínky se datují někdy kolem 12. století. Rybolov je pro Japonskou ekonomiku typický, nikoliv však lov velryb. Japonci jsou velmi hrdí na svou kulturu, stejně jako na technologický rozvoj, stoprocentně funkční řešení otázky zákazu lovu velryb je zatím v nedohlednu. Prozatím musí stačit, že upustili od lovu extrémně vzácných druhů jako je plejtvák obrovský nebo plejtvákovec šedý. V současnosti se Japonci kolem antarktického pobřeží věnují lovu méně ohrožených plejtváků malých, myšoků a keporkaků.

S pozdravem David Bulawa, autor blogu

6 Bulawa David, jpn-reporter Bulawa David, jpn-reporter | 17. října 2011 v 21:56 | Reagovat

[4]: Pro pana Nguyena: Máte pravdu, velrybí maso se stále častěji objevuje jako lahůdka v luxusních japonských restauracích, stejně jako i v příměsích a krmeních. Lov velryb je v Japonsku již značně omezen (cca 1000ks za sezónu), nečeká se tedy, že by Japonsko v dalším limitování pokračovalo.

S pozdravem David Bulawa, autor blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama