Tento blog vznikl v rámci oboru Politická a kulturní geografie na Ostravské univerzitě v Ostravě

Čínská letadlová loď znervózňuje Japonsko

5. prosince 2011 v 0:37 | Bulawa David, Dračková Jana |  Politické střípky
Druhá zkušební plavba první čínské letadlové lodi, která vyplula do Jihočínského a pokračuje až do Východočínského moře, znepokojila celý pacifický region včetně Spojených států a Japonska.


300 metrů dlouhé zrenovované sovětské plavidlo Varyag způsobilo první pohoršení letos v srpnu, kdy experimentálně poprvé vyplulo z čínského přístavu a vyvolalo diskuze na téma rozvoje námořní síly Čínské lidové republiky.

Oznámení druhé zkušební plavby zdůvodněné výzkumnými experimenty zvýšilo napětí mezi asijsko-pacifickými námořními mocnostmi. Čína veškeré znepokojené otázky dementuje tvrzením, že loď slouží pouze jako tréninková a výzkumná jednotka, nikoli jako hrozba sousedním zemím.

Tentokrát vyjádřilo znepokojení i Tokio. Přestože má Japonsko poměrně kvalitní a širokou námořní moc, premiér Yoshihiko Noda nešetřil opatrnými slovy: "Obávám se jejich (čínské - pozn.) zesílení národní defenzivní síly, která postrádá dostatečnou průhlednost a dynamického rozvoje námořních sil." Dále vyzval Čínu k jednání jako "zodpovědný člen mezinárodního společenství."

I když má Japonsko v plánu prohloubit vztahy s Čínou na nadcházejícím 40.letém výročí obnovení diplomatických styků, vyslovilo otázku nad pronikáním čínských plavidel do blízkých vod kolem japonského souostroví a rapidním zvýšením armádního rozpočtu. Peking podrážděně reagoval prostřednictvím ministra zahraničí, že se Čína snaží pouze o "modernizaci a zabezpečení."

Přestože obě země spolu aktivně ekonomicky spolupracují, politické vztahy jsou stále spíše napjaté, neboť Peking kritizuje Tokio za selhání, které zahrnuje nedostatečné odškodnění za škody napáchané během druhé světové války.

Zdroje:

© 2011 AFP . Japan concerned as China's first aircraft carrier starts second trial. JapanToday [online] . November 29 2011, [cit. 2011-12-04]. Dostupný z WWW: http://www.japantoday.com/category/politics/view/japan-concerned-as-chinas-first-aircraft-carrier-starts-second-trial

© 2011 Gannet Company, China's First Aircraft Carrier Starts Second Trial. DefenseNews [online]. November 29, 2011, [cit. 2011-12-04]. Dostupný z WWW: http://www.defensenews.com/story.php?i=8407254&c=ASI&s=SEA

© 2011 SPH, China's first aircraft carrier starts second trial. AsiaOne [online]. November 29, 2011, [cit. 2011-12-04]. Dostupný z WWW: http://news.asiaone.com/News/AsiaOne%2BNews/World/Story/A1Story20111129-313393.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vincenc Kopeček Vincenc Kopeček | E-mail | Web | 15. prosince 2011 v 11:54 | Reagovat

Zpráva OK. I Váš blog celkově hodnotím mezi těmi lepšími a líbí se mi o graficky.

2 jpn-reporter jpn-reporter | 16. prosince 2011 v 2:24 | Reagovat

Děkujeme

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama